Základní umělecká škola
Jindřicha Jindřicha Cheb
Pomáháme rozvinout
přirozený talent dětí
Drobečková navigace

Vše o škole > Historie

Historie základní umělecké školy v Chebu

Německá hudební škola

Již před 2. světovou válkou byla původní hudební škola v Chebu německá a ředitel školy byl rakouský Němec p. Schelz. Vyučovalo se v nezdravých sklepních prostorách tehdejšího Rudolfína (za války z části vybombardované).

Česká hudební škola

Po válce v roce 1945 byl tehdejším osidlovacím úřadem Plzeň vyslán do Chebu k organizování české hudební školy Josef Šťastný, který se čerstvě vrátil z koncentračního tábora. Počátky budování organizace školy narážely v poválečné, revoluční době na řadu potíží, jednak s vyhledáním vhodné budovy, vybavením patřičného příslušenství, jako nábytkem, nástroji a ostatními vyučovacími pomůckami, tak i s nepochopením tehdejších úřadujících orgánů.

V roce 1946 byla škole konečně přidělena budova na třídě Československé obrněné brigády a výuka mohla od 1. března 1946 provizorně fungovat. Vyučování zahájil jako ředitel Josef Šťastný a spolu s ním učitelé Václav Schánil a V. Schrauzerová.

Postupným dosidlováním Chebu přicházelo stále více žáků a tak během tří let čítala škola 17 učitelských sil a 400 žáků. Ukázalo se, že rychlému tempu růstu školy tato budova nestačí a tak bylo již 1. září 1946 zahájeno vyučování ve větší budově v tehdejší Kubelíkově ulici č. 5, kde se vyučovalo až do roku 1958. Po roce 1958 byla škole přidělena budova v Gorkého ulici č. 16. Od roku 1960 měla škola 2 pobočky, ve Františkových Lázních a v Lubech u Chebu.

Vlastní nová budova v Židovské ulici

V roce 1958, po velkých bojích s místními úřady, se konečně škola dočkala velkého vlastního projektu. Byl to projekt na vybudování zbrusu nové budovy pro účely místní hudební školy. V Židovské ulici byly staré domy (přiznejme, že na spadnutí), a tak se stavbaři tehdejšího národního podniku "Pozemní stavby" rozhodli, že začnou úplně od základů.

    

Projekt byl vypracovaný opravdu na míru: 1964 stavba nové budovy Židovská ulice20 individuelních učeben, taneční sál, ateliér na ploše 120 m2, koncertní sál pro 100 návštěvníků, klubovna v gotické místnosti, 5 pracoven, místnosti pro archiv, sklady, zkušebny pro smyčcové a dechové nástroje, šatny, hygienická zařízení, no prostě všechno, co taková "Lidová škola umění" k dobré práci potřebuje.

Pro zajímavost: Celý projekt tehdy stál 3.000.000,- Kč a vybavení vyšlo na 120.000,- Kč.

Nová budova byla slavnostně otevřena 6. září 1964.

Nová budova 1964  Nová budova 1964 - pohled ze dvora

Přejmenování školy

Jindřich JindřichK slavnostnímu přejmenování školy došlo až za čtyři roky po otevření školy, a to 2. října 1968. Od tohoto data nese škola jméno chodského rodáka, hudebního skladatele a sběratele lidových písní, národního umělce a nositele Řádu práce, pana Jindřicha Jindřicha.

 

 

 

 

 

Mládežnický dechový orchestr 2.10.1968Dne 2. října 1968 v 16.30 hodin zahájil slavnost přejmenování školy
Mládežnický dechový orchestr pod vedením Václava Kučery.

 

 

Josef Frouz 1968 Proslov vedoucího odboru školství tehdejšího ONV Josefa Frouze
při slavnostním přejmenování školy.

 

 

Miroslav Mayer 1968Proslov tehdejšího ředitele školy Miroslava Mayera.

 

 

 

Deska na budově školy z roku 1968Bronzová deska, která byla slavnostně odhalena u vchodu do Lidové školy umění.

 

Deska na budově školy ze současnostiPo "Sametové revoluci" v roce 1989 byly všechny Lidové školy umění přejmenovány na Základní umělecké školy, a proto byla v následujících letech deska vyměněna. Tato deska visí na budově vedle hlavního vchodu dodnes.

 

 

Ředitelé v historii školy

Josef Šťastný 1. 3. 1946 - 1. 9. 1952
Josef Kočí 1. 9. 1952 - 1. 9. 1957
Miroslav Mayer 1. 9. 1957 - 1. 9. 1972
Jaroslav Endršt 1. 9. 1972 - 1. 9. 1990
Karel Bosák 1. 9. 1990 - 1. 8. 2012
Jiří Smitek 1. 9. 2012 - dodnes

Pedagogické sbory v historii školy

Pedagogický sbor LŠU 1976/1977

1976/1977 

Sedící zleva: Jiřina Pešková - klavír, Blanka Vrbová - klavír, Helena Thurnová - klavír (zástupce ředitele), Jiřina Čeganová - klavír, (nastoupila po mateřské dovolené), Zdenka Kořánová - klavír, Jaroslava Pokorná - LDO, Josefa Němcová - korepetice (částečný úvazek - důchodce)

Stojící 1. řada: Eva Kůrková - klavír, Václav Kučera - MDO,  Marie Cillerová - housle, Roswitha Fejfarová - akordeon, Anna Vystydová - výtvarný obor, Věra Zemandlová - hudební nauka, Miloslava Janošcová-Vaníčková - housle (částečný úvazek), Marie Nývltová - taneční oddělení, Miroslav Mayer - akordeon

Stojící 2. řada: Ing. František Vavák - violoncello (částečný úvazek-důchodce), Čestmír Věrný - horna, JUDr. Karel Soukup - LDO (částečný úvazek), Josef Šupka - klarinet, Jaroslav Endršt - ředitel školy, František Hudec - flétna, Vladimír Relich  - výtvarný obor, Karel Bosák - trubka, Dobroslav Táborský - housle, Miroslav Pešek - akordeon a horna, Zdenka Žofáková - klavír (částečný úvazek - důchodce)

Pedagogický sbor LŠU 1980/1981 1980/1981

 

 

 

Pedagogický sbor LŠU 1985/19861985/1986

 

 

 

Pedagogický sbor LŠU 1987/19881987/1988

Aktuality

Kalendář akcí

Nechte si posílat naše pozvánky do emailu.

Uvedené termíny můžeme průběžně aktualizovat.


PROSINEC

24. 11. - 6.12. - světová soutěž showbandů, Kalifornie, MDO + TO

1. - adventní vystoupení, LDO a klavíristé Lucie Markové, Ingo Casino Františkovy Lázně 19.00

2. - Advent v muzeu – LDO (14.00) a pěvecké sbory (16.00)

2. - Flétnový soubor Zdeňky Horské, vystoupení v GVU, čtení pohádek

2. - Kopretiny, kostel v Pomezí, rozsvěcení vánočního stromu 17.30

3. - vánoční koncert, pěvecká třída Lenky Gaierové, kostel sv. Václava v Chebu 15.00

3. - Předvánoční pohlazení, hudební, výtvarné a literárně dramatické oddělení, KC Svoboda 18.00

3. - výstava prací VO, výtvarná dílna, KC Svoboda 16.00

6. - zahájení výstavy dětských prací Cirkus, flétnový soubor Zdeňky Horské, galerie v Chebu 17.00

7. - tanec pro seniory, TO, KC Svoboda 17.00

9. - klavírní seminář

9. - vystoupení na vánočních trzích, LDO, 14.00

9. - Sedmikrásky, Kopretiny, vystoupení na vánočních trzích, 17.00

12. - zájezd žáků HN do ND Praha, balet Louskáček

13. - Kopretiny, vánoční trhy – Česko zpívá koledy, 18.00

14. - vystoupení v Sadové kavárně ve Františkových Lázních, TO

16. - vánoční koncert MDO + TO, KC Svoboda 15.00

16. - Kopretiny, vystoupení v GVU při čtení pohádek 16.00

21. - 4. školní koncert 17.00


LEDEN

školní kola soutěží

12., 19. - testy z hudební nauky

18. - soutěž etud, klavírní oddělení

21. - koncert klavírního oddělení, Císařské lázně 10.00

25. - 5. školní koncert


ÚNOR

7. - koncert klavírního oddělení, sál školy 17.00

8. - okresní kolo v sólovém a komorním zpěvu, ZUŠ Cheb

22. - 6. školní koncert

24. - okresní kolo soutěže dřevěných dechových nástrojů, Františkovy Lázně

28. - okresní kolo soutěže žesťových dechových nástrojů, Mariánské Lázně


BŘEZEN

1. - koncert učitelů

9. - koncert bývalých žáků

15. - 7. školní koncert

21. - krajské kolo soutěže dřevěných dechových nástrojů, ZUŠ Cheb

23. - krajské kolo soutěže žesťových dechových nástrojů, sokolov


DUBEN

12. - 8. školní koncert

18. - Zkouška orchestru, zájezd pro žáky, Česká filharmonie

výchovné koncerty pro MŠ a ZŠ

jarní koncert pěveckého oddělení - kostel sv. Václava

26. - 9. školní koncert


KVĚTEN

13. - koncert pro maminky

14. - zápis do ZUŠ

17. - 10. školní koncert

28. - 31. - postupové a závěrečné zkoušky

24. - ZUŠ OPEN


ČERVEN

1., 8. - testy z hudební nauky

Noc kostelů, LDO + TO

Chebské dvorky

20. - slavnostní předávání absolventských vysvědčení